The 2022 African Amateur Boxing Championships was 20th men's edition and 5th women's edition African Amateur Boxing Championships. It took place in Maputo, Mozambique from 12 to 17 September 2022.[1]
2022 African Amateur Boxing Championships | |
---|---|
Venue | Pavilhäo de Académica |
Location | Maputo, Mozambique |
Dates | 12–17 September 2022 |
Competitors | 211 from 24 nations |
The competition saw the application of a new system for counting points, namely the scoring-machine, which counts all the medals won by teams, by granting each medal a certain number of points,[2] Algeria became champions by teams with 41 pts.[3]
Participating nations
edit- Algeria (18)
- Botswana (9)
- Burundi (7)
- Cameroon (15)
- Cape Verde (2)
- Central African Republic (2)
- Democratic Republic of the Congo (14)
- Egypt (8)
- Equatorial Guinea (2)
- Eswatini (7)
- Guinea (5)
- Kenya (8)
- Mali (4)
- Mauritius (3)
- Morocco (9)
- Mozambique (21)
- Senegal (1)
- Seychelles (5)
- Sierra Leone (1)
- Somalia (14)
- South Africa (17)
- Sudan (4)
- Uganda (7)
- Zambia (12)
Medal table
edit– Host nation ( *Mozambique)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Algeria | 4 | 5 | 6 | 15 | 41 |
2 | Mozambique* | 5 | 0 | 2 | 7 | 30 |
3 | Zambia | 4 | 0 | 3 | 7 | 28 |
4 | Morocco | 2 | 5 | 2 | 9 | |
5 | Cameroon | 2 | 3 | 4 | 9 | |
DR Congo | 2 | 3 | 4 | 9 | ||
7 | Botswana | 1 | 2 | 3 | 6 | |
8 | South Africa | 1 | 0 | 9 | 10 | |
9 | Mauritius | 1 | 1 | 0 | 2 | |
10 | Egypt | 1 | 0 | 3 | 4 | |
11 | Sierra Leone | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Kenya | 0 | 3 | 1 | 4 | |
13 | Cape Verde | 0 | 1 | 1 | 2 | |
14 | Burundi | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | Guinea | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Uganda | 0 | 0 | 2 | 2 | ||
17 | Senegal | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Seychelles | 0 | 0 | 1 | 1 | ||
Total | 11 | 11 | 22 | 44 |
Medalists
editDraw sheets
editM48 kg
editSemifinals | Final | ||||||
Marcial Wouang (CMR) | RSC | ||||||
Lubabalo Lusizi (RSA) | Marcial Wouang (CMR) | 0 | |||||
Yassine Issufo (MOZ) | 3 | Yassine Issufo (MOZ) | 5 | ||||
Kobamelo Molatlhegi (BOT) | 2 |
M51 kg
editFirst round | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Sabelo Lukhele (SWZ) | 1 | ||||||||||||||
Sinovuyo Mtintelwa (RSA) | 5 | Sinovuyo Mtintelwa (RSA) | 4 | ||||||||||||
David Karanja (KEN) | 0 | Sinovuyo Mtintelwa (RSA) | 0 | ||||||||||||
Said Mortaji (MAR) | 3 | ||||||||||||||
Said Mortaji (MAR) | 4 | ||||||||||||||
Mouhaman Issouhou (CMR) | 1 | ||||||||||||||
Said Mortaji (MAR) | |||||||||||||||
Patrick Chinyemba (ZAM) | WO | ||||||||||||||
Patrick Chinyemba (ZAM) | RSC | ||||||||||||||
Alváro António (MOZ) | |||||||||||||||
Patrick Chinyemba (ZAM) | 5 | ||||||||||||||
Mohammed Moziane (ALG) | 4 | Mohammed Moziane (ALG) | 0 | ||||||||||||
Otukile Mahomed (BOT) | 1 | Mohammed Moziane (ALG) | 5 | ||||||||||||
Moussa Nimubona (BDI) | 0 |
M54 kg
editFirst round | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Ivo Nhaguiombe (MOZ) | 0 | ||||||||||||||
Kelvin Hachilala (ZAM) | 1 | David Pina (CPV) | 4 | ||||||||||||
David Pina (CPV) | 4 | David Pina (CPV) | 0 | ||||||||||||
Tiisetso Matikinca (RSA) | 5 | ||||||||||||||
Tiisetso Matikinca (RSA) | 5 | ||||||||||||||
Ahmed Ismail (EGY) | 0 | ||||||||||||||
Tiisetso Matikinca (RSA) | 5 | ||||||||||||||
George Molwantwa (BOT) | 0 | ||||||||||||||
Hichem Maouch (ALG) | RSC | ||||||||||||||
Muntu Simelane (SWZ) | WO | Muntu Simelane (SWZ) | |||||||||||||
Marcel Muntu (COD) | Hichem Maouch (ALG) | 0 | |||||||||||||
George Molwantwa (BOT) | RSC | George Molwantwa (BOT) | 4 | ||||||||||||
Romano Moustache (SEY) | George Molwantwa (BOT) | 4 | |||||||||||||
Shaffi Hassan (KEN) | 1 |
M57 kg
editQuarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Samuel Wairimu (KEN) | RSC | ||||||||||
Aly Doumbouya (GUI) | Samuel Wairimu (KEN) | RSC | |||||||||
Zwel Dlamini (SWZ) | 0 | Ben Banda (ZAM) | |||||||||
Ben Banda (ZAM) | 5 | Samuel Wairimu (KEN) | 2 | ||||||||
Omar Abozaid (EGY) | Armando Sigaúque (MOZ) | 3 | |||||||||
Armando Sigaúque (MOZ) | KO | Armando Sigaúque (MOZ) | 3 | ||||||||
Ignas Tchouta (CMR) | 1 | Jonathan Kyobe (UGA) | 2 | ||||||||
Jonathan Kyobe (UGA) | 4 |
M60 kg
editFirst round | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Walid Tarzout (ALG) | WO | ||||||||||||||
Alpha Sow (GUI) | 2 | Rosalindo Okon (GEQ) | |||||||||||||
Rosalindo Okon (GEQ) | 3 | Walid Tarzout (ALG) | |||||||||||||
Jean Agathe (MRI) | 5 | Nicholas Okoth (KEN) | RSC | ||||||||||||
Naimo Cumbane (MOZ) | 0 | Jean Agathe (MRI) | 1 | ||||||||||||
Wadah Mahmoud (SUD) | Nicholas Okoth (KEN) | 4 | |||||||||||||
Nicholas Okoth (KEN) | WO | Nicholas Okoth (KEN) | 2 | ||||||||||||
Alain Sangue (CMR) | 0 | Andrew Chilata (ZAM) | 3 | ||||||||||||
Andrew Chilata (ZAM) | 5 | Andrew Chilata (ZAM) | 5 | ||||||||||||
Lesego Lere (BOT) | Abdoul Bathily (MLI) | 0 | |||||||||||||
Abdoul Bathily (MLI) | RSC | Andrew Chilata (ZAM) | RSC | ||||||||||||
Djafari Nshimirima (BDI) | 0 | Sanele Sogcwayi (RSA) | |||||||||||||
Chawe Gamedze (SWZ) | 5 | Chawe Gamedze (SWZ) | |||||||||||||
Sanele Sogcwayi (RSA) | RSC |
M63.5 kg
editFirst round | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Alseny Conté (GUI) | KO | ||||||||||||||
John Masamba (RSA) | WO | John Masamba (RSA) | |||||||||||||
Boniface Zengala (COD) | Alseny Conté (GUI) | ||||||||||||||
Joshua Tukamuhebwa (UGA) | RSC | Louis Colin (MRI) | KO | ||||||||||||
Come Horonfei (CAF) | Joshua Tukamuhebwa (UGA) | 0 | |||||||||||||
Mohanad Jaber (SUD) | Louis Colin (MRI) | 5 | |||||||||||||
Louis Colin (MRI) | WO | Louis Colin (MRI) | RSC | ||||||||||||
Yahia Abdelli (ALG) | |||||||||||||||
Eric Mahatane (BDI) | 0 | ||||||||||||||
Yahia Abdelli (ALG) | 5 | Yahia Abdelli (ALG) | 5 | ||||||||||||
Mohamed Oumarou (CMR) | 0 | Yahia Abdelli (ALG) | RSC | ||||||||||||
Daouda Sidibé (MLI) | Abdelhaq Nadir (MAR) | ||||||||||||||
Abdelhaq Nadir (MAR) | RSC | Abdelhaq Nadir (MAR) | 3 | ||||||||||||
Emmanuel Katema (ZAM) | 2 |
M67 kg
editFirst round | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Paulo Britos (MOZ) | RSC | ||||||||||||||
Baudoin Dassinou (CAF) | 0 | Thabiso Dlamini (SWZ) | |||||||||||||
Thabiso Dlamini (SWZ) | 5 | Paulo Britos (MOZ) | 2 | ||||||||||||
Patrick Ngueumaleu (CMR) | 3 | ||||||||||||||
Patrick Ngueumaleu (CMR) | RSC | ||||||||||||||
Rally Irakoze (BDI) | |||||||||||||||
Patrick Ngueumaleu (CMR) | 1 | ||||||||||||||
Jugurtha Ait (ALG) | 4 | ||||||||||||||
Jugurtha Ait (ALG) | 5 | ||||||||||||||
Shain Boniface (SEY) | 0 | Shaft Mwandwe (ZAM) | 0 | ||||||||||||
Shaft Mwandwe (ZAM) | 5 | Jugurtha Ait (ALG) | WO | ||||||||||||
Owen Kibira (UGA) | WO | Omar Elsayed (EGY) | |||||||||||||
Fiston Mbaya (COD) | Owen Kibira (UGA) | 0 | |||||||||||||
Omar Elsayed (EGY) | 5 |
M71 kg
editFirst round | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Raúl Abaga (GEQ) | 0 | ||||||||||||||
Boniface Mogunde (KEN) | 5 | Boniface Mogunde (KEN) | RSC | ||||||||||||
Mohamed Abdullahi (SOM) | WO | Mohamed Abdullahi (SOM) | |||||||||||||
Modather Khalil (SUD) | Boniface Mogunde (KEN) | 0 | |||||||||||||
Mandisile Xayimpi (RSA) | 0 | Hamza El Barbari (MAR) | 5 | ||||||||||||
Mmusi Tswiige (BOT) | 5 | Mmusi Tswiige (BOT) | |||||||||||||
Hamza El Barbari (MAR) | 5 | Hamza El Barbari (MAR) | RSC | ||||||||||||
Albert Mengue (CMR) | 0 | Hamza El Barbari (MAR) | 5 | ||||||||||||
Mayibongwe Mdluli (SWZ) | Merven Clair (MRI) | 0 | |||||||||||||
Nestor Nduwarugi (BDI) | RSC | Nestor Nduwarugi (BDI) | 0 | ||||||||||||
Tiago Muxanga (MOZ) | 2 | Youcef Yaiche (ALG) | 5 | ||||||||||||
Youcef Yaiche (ALG) | 3 | Youcef Yaiche (ALG) | 1 | ||||||||||||
Isaac Ssenyange (UGA) | 0 | Merven Clair (MRI) | 4 | ||||||||||||
Merven Clair (MRI) | 5 | Merven Clair (MRI) | 3 | ||||||||||||
Steve Kulengulika (COD) | Stephen Zimba (ZAM) | 2 | |||||||||||||
Stephen Zimba (ZAM) | WO |
M75 kg
editQuarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Yusuf Nkobeza (UGA) | RSC | ||||||||||
Joshua Cousin (SEY) | Yusuf Nkobeza (UGA) | 2 | |||||||||
Driss Gharroumi (MAR) | 5 | Driss Gharroumi (MAR) | 3 | ||||||||
Kadafi Nsangou (CMR) | 0 | Driss Gharroumi (MAR) | 0 | ||||||||
Younes Nemouchi (ALG) | 2 | David Tshama (COD) | 3 | ||||||||
David Tshama (COD) | 3 | David Tshama (COD) | 5 | ||||||||
Simnikiwe Bongco (RSA) | 5 | Simnikiwe Bongco (RSA) | 0 | ||||||||
Abdul Machele (MOZ) | 0 |
M80 kg
editFirst round | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Pita Kabeji (COD) | KO | ||||||||||||||
Octavio Dudevitir (MOZ) | 5 | Octavio Dudevitir (MOZ) | |||||||||||||
Aboubacar Traoré (MLI) | 0 | Pita Kabeji (COD) | 4 | ||||||||||||
Abdelrahman Salah (EGY) | 0 | ||||||||||||||
Mukiibi Idris (UGA) | 0 | ||||||||||||||
Abdelrahman Salah (EGY) | 5 | ||||||||||||||
Pita Kabeji (COD) | 5 | ||||||||||||||
Mohamed Assaghir (MAR) | 0 | ||||||||||||||
Ouahab Chikhaoui (ALG) | |||||||||||||||
Junior Fotouo (CMR) | ABD | ||||||||||||||
Junior Fotouo (CMR) | 1 | ||||||||||||||
Alton Gabuza (RSA) | 1 | Mohamed Assaghir (MAR) | 4 | ||||||||||||
Dasheil Fanchette (SEY) | 4 | Dasheil Fanchette (SEY) | |||||||||||||
Mohamed Assaghir (MAR) | RSC |
M86 kg
editQuarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Landry Matete (COD) | 0 | ||||||||||
Arouna Ntosengeh (CMR) | KO | Arouna Ntosengeh (CMR) | 3 | ||||||||
Tarek Tariket (ALG) | Arouna Ntosengeh (CMR) | 0 | |||||||||
Albino Gabriel (MOZ) | 5 | ||||||||||
Albino Gabriel (MOZ) | RSC | ||||||||||
Bonginkosi Nhlapho (RSA) |
M92 kg
editQuarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Chapiteau Dimuntu (COD) | 3 | ||||||||||
Miguel Microsse (MOZ) | Ali Elsalamony (EGY) | 2 | |||||||||
Ali Elsalamony (EGY) | RSC | Chapiteau Dimuntu (COD) | 0 | ||||||||
Paul Donatien (CMR) | 5 | ||||||||||
Paul Donatien (CMR) | 3 | ||||||||||
Ibrahima Sory (GUI) | 2 |
M92+ kg
editQuarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Serge Nvogo (CMR) | 0 | ||||||||||
Jorge Dias (MOZ) | Mourad Kadi (ALG) | 5 | |||||||||
Mourad Kadi (ALG) | RSC | Mourad Kadi (ALG) | 0 | ||||||||
Diarga Baldé (SEN) | WO | Yousry Hafez (EGY) | 5 | ||||||||
Abdulrhman Mansor (SUD) | Diarga Baldé (SEN) | ||||||||||
Yousry Hafez (EGY) | RSC |
W48 kg
editQuarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Fatiha Mansouri (ALG) | 5 | ||||||||||
Fidelica Cumbe (MOZ) | 2 | Christine Akoa (CMR) | 0 | ||||||||
Christine Akoa (CMR) | 3 | Fatiha Mansouri (ALG) | 0 | ||||||||
Vuyolwethu Dila (RSA) | 0 | Margret Tembo (ZAM) | 5 | ||||||||
Lethabo Modukanele (BOT) | 5 | Lethabo Modukanele (BOT) | 0 | ||||||||
Margret Tembo (ZAM) | 5 | Margret Tembo (ZAM) | 5 | ||||||||
Christine Ongare (KEN) | 0 |
W50 kg
editQuarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Rabab Cheddar (MAR) | 3 | ||||||||||
Teddy Nakimuli (UGA) | Helena Bagâo (MOZ) | 2 | |||||||||
Helena Bagâo (MOZ) | RSC | Rabab Cheddar (MAR) | 0 | ||||||||
Elizabeth Phiri (ZAM) | 3 | Roumaysa Boualam (ALG) | 5 | ||||||||
Eman Mohamed (EGY) | 1 | Elizabeth Phiri (ZAM) | 1 | ||||||||
Thandolwethu Mathiba (RSA) | 0 | Roumaysa Boualam (ALG) | 4 | ||||||||
Roumaysa Boualam (ALG) | 5 |
W52 kg
editSemifinals | Final | ||||||
Reine Ngoune (CMR) | 5 | ||||||
Ornella Havyarimana (BDI) | 4 | Ornella Havyarimana (BDI) | 0 | ||||
Souha Miloudi (ALG) | 1 |
W54 kg
editFirst round | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Widad Bertal (MAR) | 3 | ||||||||||||||
Yomna Ayyad (EGY) | RSC | Yomna Ayyad (EGY) | 1 | ||||||||||||
Amina Faki (KEN) | Widad Bertal (MAR) | 2 | |||||||||||||
Sara Hagnighat-Joo (SLE) | 3 | ||||||||||||||
Lethokuhle Sibisi (RSA) | 0 | ||||||||||||||
Sara Hagnighat-Joo (SLE) | 5 | ||||||||||||||
Sara Hagnighat-Joo (SLE) | 5 | ||||||||||||||
Fatma Abdelkader (ALG) | 0 | ||||||||||||||
Phekie Bele (BOT) | WO | ||||||||||||||
Telma Mathule (MOZ) | 0 | Akezakimana Johari (BDI) | |||||||||||||
Akezakimana Johari (BDI) | 5 | Phekie Bele (BOT) | 1 | ||||||||||||
Fatma Abdelkader (ALG) | WO | Fatma Abdelkader (ALG) | 4 | ||||||||||||
Carine Nkelani (COD) | Fatma Abdelkader (ALG) | 4 | |||||||||||||
Hildah Ngandwe (ZAM) | 1 |
W57 kg
editQuarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Phiwokuhle Mnguni (RSA) | 1 | ||||||||||
Marine Camara (MLI) | 0 | Keamogetse Kenosi (BOT) | 4 | ||||||||
Keamogetse Kenosi (BOT) | 5 | Keamogetse Kenosi (BOT) | 4 | ||||||||
Marcelat Sakobi (COD) | 5 | Marcelat Sakobi (COD) | 1 | ||||||||
Benilde Macanringue (MOZ) | 0 | Marcelat Sakobi (COD) | 5 | ||||||||
Juliana Kasonka (ZAM) | 0 |
W60 kg
editSemifinals | Final | ||||||
Chaymae Rhaddi (MAR) | 1 | ||||||
Hadjila Khelif (ALG) | 1 | Felistars Nkandu (ZAM) | 4 | ||||
Felistars Nkandu (ZAM) | 4 |
W63 kg
editSemifinals | Final | ||||||
Naomie Yumba (COD) | 0 | ||||||
Imane Khelif (ALG) | 5 | Imane Khelif (ALG) | RSC | ||||
Aratwa Kasemang (BOT) | RSC | Aratwa Kasemang (BOT) | |||||
Pamela Mayoli (RSA) |
W66 kg
editFinal | |||
Ivanusa Gomes (CPV) | 1 | ||
Ichrak Chaib (ALG) | 4 |
W70 kg
editQuarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Clotilde Essiane (CMR) | 0 | ||||||||||
Alcinda Panguana (MOZ) | RSC | Alcinda Panguana (MOZ) | 4 | ||||||||
Anele Ndlovu (RSA) | Alcinda Panguana (MOZ) | 5 | |||||||||
Aissatou Keïta (GUI) | Brigitte Mbabi (COD) | 0 | |||||||||
Brigitte Mbabi (COD) | RSC | Brigitte Mbabi (COD) | RSC | ||||||||
Ariana Memee (SEY) | 3 | Ariana Memee (SEY) | |||||||||
Temnotfo Dlamini (SWZ) | 1 |
W75 kg
editSemifinals | Final | ||||||
Djouher Benan (ALG) | WO | ||||||
Jorbelle Malewu (COD) | Djouher Benan (ALG) | ||||||
Rady Gramane (MOZ) | ABD | Rady Gramane (MOZ) | RSC | ||||
Geanne Dicks (RSA) |
W81+ kg
editSemifinals | Final | ||||||
Mkateko Sithole (RSA) | |||||||
Elizabeth Andiego (KEN) | RSC | Elizabeth Andiego (KEN) | |||||
Khadija Mardi (MAR) | RSC | Khadija Mardi (MAR) | RSC | ||||
Kanjinga Kambala (COD) |
References
edit- ^ "AFBC African Men's and Women's Boxing Championships in Mozambique confirmed as prize money event". International Boxing Association. 2022-09-09.
- ^ "Boxe/Championnat d'Afrique: l'Algérie remporte la 1ère place par équipes". Algeria Press Service. 20 September 2022.
- ^ "Le président Tebboune félicite les athlètes qui ont honoré l'Algérie". Maghreb Info. Imen H. 20 September 2022.
🔥 Top keywords: Akademia e Shkencave e RPS te ShqiperiseAlexandria Ocasio-CortezBilderberg GroupCristiano RonaldoDong XiaowanMinecraftOperation GladioPrimal cutRiot FestStrictly Come Dancing (series 7)Main PageSpecial:SearchWikipedia:Featured picturesKalki 2898 ADUEFA Euro 2024Project 2025Simone Biles.xxx2024 French legislative electionHouse of the DragonDiogo CostaCristiano RonaldoForbidden Door (2024)A Quiet Place: Day OneJan OblakCleopatra2025 ICC Champions TrophyDeaths in 20242024 Copa AméricaPepe (footballer, born 1983)UEFA European ChampionshipCabinet of South AfricaCanada DayNico WilliamsICC Champions TrophyMarine Le PenRoberto MartínezSunisa LeeEmma RaducanuInside Out 2Paul GeorgeThe Bear (TV series)Jude BellinghamNational RallyJoe BidenJordan BardellaMichael J. FoxOpinion polling for the 2024 United Kingdom general electionZac Efron