1997 Dünya Atletizm Şampiyonası
1997 Dünya Atletizm Şampiyonası, 1 Ağustos-10 Ağustos 1997 tarihleri arasında Yunanistan'in başkenti Atina'da, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin yönetiminde düzenlenen ve Dünya Atletizm Şampiyonalarının 6.si olan uluslararası organizasyon.
Erkekler sonuçları
değiştirPist yarışmaları
değiştirSaha yarışmaları
değiştirBranş | Altın | Gümüş | Bronz | Yarışma | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uzun atlama | Iván Pedroso Küba | 8.42 | Erick Walder ABD | 8.38 | Kirill Sosunov Rusya | 8.18 | ||||
Üç adım atlama | Yoelbi Quesada Küba | 17.85 | Jonathan Edwards Birleşik Krallık | 17.69 | Aliecer Urrutia Küba | 17.64 | ||||
Yüksek atlama | Javier Sotomayor Küba | 2.37 | Artur Partyka Polonya | 2.35 | Tim Forsyth Avustralya | 2.35 | ||||
Sırıkla atlama | Sergey Bubka Ukrayna | 6.01 (Şampiyona Rekoru) | Maksim Tarasov Rusya | 5.96 | Dean Starkey ABD | 5.91 | ||||
Gülle atma | John Godina ABD | 21.44 | Oliver-Sven Buder Almanya | 21.24 | C.J. Hunter ABD | 20.33 | ||||
Disk atma | Lars Riedel Almanya | 68.54 | Virgilijus Alekna Litvanya | 66.70 | Jürgen Schult Almanya | 66.14 | ||||
Çekiç atma | Heinz Weis Almanya | 81.78 | Andrey Skvaruk Ukrayna | 81.46 | Vasiliy Sidorenko Rusya | 80.76 | ||||
Cirit atma | Marius Corbett Güney Afrika | 88.40 | Steve Backley Birleşik Krallık | 86.80 | Kostas Gatsioudis Yunanistan | 86.64 | ||||
Dekatlon | Tomáš Dvorák Çekya | 8837 (Şampiyona Rekoru) | Eduard Hämäläinen Finlandiya | 8730 (Ulusal Rekor) | Frank Busemann Almanya | 8652 | ||||
Şablon:Sports record codes |
Bayanlar sonuçları
değiştirPist yarışmaları
değiştirSaha yarışmaları
değiştirBranş | Altın | Gümüş | Bronz | Yarışma | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uzun atlama | Lyudmila Galkina Rusya | 7.05 | Niki Xanthou Yunanistan | 6.94 | Fiona May İtalya | 6.91 | ||||
Üç adım atlama | Šárka Kašparkova Çekya | 15.20 | Rodica Mateescu Romanya | 15.16 (Ulusal Rekor) | Yelena Govorova Rusya | 14.67 | ||||
Yüksek atlama | Hanne Haugland Norveç | 1.99 | Olga Kaliturina Rusya İnha Babakova Ukrayna | 1.96 | ||||||
Gülle atma | Astrid Kumbernuss Almanya | 20.71 | Vita Pavliş Ukrayna | 20.66 | Stephanie Storp Almanya | 19.22 | ||||
Disk atma | Beatrice Faumuina Yeni Zelanda | 66.82 | Ellina Zvereva Belarus | 65.90 | Natalya Sadova Rusya | 65.14 | ||||
Cirit atma | Trine Hattestad Norveç | 68.78 | Joanna Stone Avustralya | 68.64 | Tanja Damaske Almanya | 67.12 | ||||
Heptatlon | Sabine Braun Almanya | 6739 | Denise Lewis Birleşik Krallık | 6654 | Remigija Nazaroviene Litvanya | 6566 | ||||
Şablon:Sports record codes |
Madalya tablosu
değiştirSıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
1. | ABD | 7 | 3 | 8 | 18 |
2. | Almanya | 5 | 1 | 4 | 10 |
3. | Küba | 4 | 1 | 1 | 6 |
4. | Kenya | 3 | 2 | 2 | 7 |
5. | Ukrayna | 2 | 4 | 1 | 7 |
6. | Fas | 2 | 1 | 1 | 4 |
7= | Çekya | 2 | 0 | 0 | 2 |
7= | Norveç | 2 | 0 | 0 | 2 |
9. | Rusya | 1 | 4 | 3 | 8 |
10. | İspanya | 1 | 3 | 1 | 5 |
11. | Portekiz | 1 | 2 | 1 | 4 |
12. | Avustralya | 1 | 1 | 2 | 4 |
13= | İtalya | 1 | 1 | 1 | 3 |
13= | Romanya | 1 | 1 | 1 | 3 |
15= | Kanada | 1 | 1 | 0 | 2 |
15= | Polonya | 1 | 1 | 0 | 2 |
15= | Güney Afrika | 1 | 1 | 0 | 2 |
18= | Fransa | 1 | 0 | 1 | 2 |
18= | Japonya | 1 | 0 | 1 | 2 |
18= | Meksika | 1 | 0 | 1 | 2 |
21= | Danimarka | 1 | 0 | 0 | 1 |
21= | Etiyopya | 1 | 0 | 0 | 1 |
21= | Yeni Zelanda | 1 | 0 | 0 | 1 |
21= | İsveç | 1 | 0 | 0 | 1 |
21= | Trinidad ve Tobago | 1 | 0 | 0 | 1 |
26. | Birleşik Krallık | 0 | 5 | 1 | 6 |
27. | Jamaika | 0 | 3 | 4 | 7 |
28. | Belarus | 0 | 2 | 2 | 4 |
29= | Yunanistan | 0 | 1 | 1 | 2 |
29= | Litvanya | 0 | 1 | 1 | 2 |
31= | Bulgaristan | 0 | 1 | 0 | 1 |
31= | Finlandiya | 0 | 1 | 0 | 1 |
31= | Namibya | 0 | 1 | 0 | 1 |
31= | Nijerya | 0 | 1 | 0 | 1 |
31= | Sri Lanka | 0 | 1 | 0 | 1 |
31= | Uganda | 0 | 1 | 0 | 1 |
36= | Bahamalar | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Brezilya | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Mozambik | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | Slovakya | 0 | 0 | 1 | 1 |
36= | İsviçre | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kaynakça
değiştir🔥 Top keywords: Anasayfa2024 Avrupa Futbol ŞampiyonasıRafa SilvaÖzel:AraAvrupa Futbol Şampiyonası2024 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme aşaması2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri2020 Avrupa Futbol ŞampiyonasıTürkiyeArda GülerHüseyin YücelHakan FidanDevlet BahçeliKâzım KoyuncuTürkiye millî futbol takımıSlovenyaPrens (dizi)Cristiano RonaldoAgnostisizm2008 Avrupa Futbol ŞampiyonasıGibi bölümleri listesiÖzel:SonDeğişikliklerJulian AssangeFIFA Dünya KupasıMüslüm DoğanOsmanlı padişahları listesiAişeÜlkeler listesiÜlkü OcaklarıDosya:CNBC-e-Logo.pngBarış BoyunMert DemirSeks pozisyonlarıEren Bülbül'ün ölümüI. KleopatraKenan YıldızII. MehmedBurçlarMustafa Kemal Atatürk